Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

Archontofeniks Cunningama

Posted by zojalitwin w dniu 03.12. 2014

©

Archontophoenix cunninghamiana

Archontophoenix cunninghamianaOpis

Rodzina: Arecaceae

Palma ta wytwarza jeden dość gładki pień z wyraźnymi śladami po opadniętych liściach. Liście przypominają inną, dawniej bardziej znaną palmę o nazwie Phoeniks canarensis. O ile wspomniany gatunek w domu miał liście bardziej wzniesione, o tyle opisywana palma ma liście bardziej rozłożyste. O czerwonawych owocach wyrastających na pniu nie będę pisać, bowiem raczej w warunkach domowych ich się nie doczekamy. Kwitną dopiero po 20 latach. Zapylić kwiatków też nie miałby kto.

Występowanie

Gatunek pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych północno-wschodniej Australii. Siedliskiem są tereny o dużej wilgotności podłoża, czasem rosną na terenach okresowo zalewanych.

Wysokość

Palma ta rośnie dość szybko, lecz w doniczce rzadko osiąga 3 metry wysokości i około 2 metrów szerokości.

Termin kwitnienia

W naturalnych warunkach kwitnie wiosną, w domowej uprawie rzecz bez znaczenia.

Kolor kwiatu

Kwiatki przypominają kolorem białą czekoladę.

Stanowisko

Jak u wszystkich roślin pochodzących z tropików, musimy roślinie zapewnić możliwie najwięcej światła, lecz słońce tylko w godzinach wczesnego ranka lub późnym popołudniem. Sądzę, że większym problemem będzie utrzymanie dużej wilgotności powietrza, tak potrzebnego czynnika by ta palma rosła pięknie.

Wymagania i pielęgnacja

W wypadku tej palmy przygotowujemy gleby zasobne w substancje organiczne lecz przepuszczalne i o wysokim odczynie. Kto ma możliwość proszę się zaopatrzyć w ziemię do roślin kwitnących, dobrze rozłożony kompost i drobny żwirek. Wszystkie te elementy mieszamy mniej więcej w równych proporcjach. Jeśli nie mamy kompostu trzeba dodać nieco kredy do kupnej ziemi. W czasie wizyty w sklepie ogrodniczym zaopatrzyć się w doniczkę tzw. palmówkę, czyli dużo wyższą od standardowej lecz o mniejszym przekroju. Doniczka powinna być tylko o 2 cm szersza od tej w której jest. Jeśli kupna ziemia zawierała nawozy o przedłużonym działaniu to mamy 4 miesiące spokoju. Przy nawozach standardowych dokarmianie zaczynamy po 6 tygodniach od przesadzania. Pamiętajmy, że przy podłożu o wysokim odczynie koniecznym jest dostarczanie mikroelementów w szczególności żelaza i manganu. Wapń wiąże te pierwiastki w sposób uniemożliwiający ich pobranie przez rośliny, więc musi ich być więcej niż by wynikało z prostych obliczeń. Także podlewanie tej palmy musi być systematyczne i tym częstsze im więcej słońca dostaje roślina.

Na lato, kto ma możliwość może roślinę wynieść na zewnątrz. Większa wówczas dawka słońca roślinie nie zaszkodzi bowiem na zewnątrz powietrze zawsze jest bardziej wilgotne niż w pomieszczeniach. Przypominam, że w przypadku tej palmy ma to ogromne znaczenie. Poza tym roślina będzie miała ładniejszy wygląd z uwagi na brak ograniczenia miejsca i jej liście będą pięknie łukowato wygięte jak skrzydła ptaka w locie.

Rozmnażanie

siewkiRoślinę trzeba kupić lub kupić świeże nasiona. Kupno świeżych nasion nie jest już takie proste więc zawsze kupujmy więcej. Jeśli nawet wszystkie wykiełkują to uprawiajmy je w jednej donicy. Osiągniemy wówczas ładniejszy wygląd nawet młodej rośliny.

Nasiona nie wymagają wiele, trzeba je jednak namoczyć i w wodzie postawić na ciepłym kaloryferze. Z uwagi na jej pochodzenie z południowej półkuli warto o nie postarać się bardzo późną jesienią lub na początku zimy bowiem tam wówczas jest wiosna i mamy większą możliwość świeższych nasion.

Choroby i szkodniki

W naszym klimacie gatunek uprawiany rzadko więc brak doświadczeń.

Zastosowanie

Raczej duże i widne pomieszczenia.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Archontophoenix” to zlepek dwóch wyrazów greckiego pochodzenia ‘archonis’ = majestatyczny, oraz nazwy innego rodzaju palmy, a mianowicie Phoenix canariensis. Reasumując, po naszemu ta palma nazywa się majestatyczny feniks i świetnie odpowiada rozłożystości i wielkości tej rośliny.

Nazwa gatunku ”cunninghamiana” to ukłon w kierunku braci Jamesa i A. Cunningham botaników z Australii żyjących w 18 wieku.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewki – http://www.growingontheedge.net/viewtopic.php?p=81907

Komentarzy 7 to “Archontofeniks Cunningama”

  1. Madzia said

    BARDZO SERDECZNIE PANI DZIĘKUJĘ!!!
    Jestem bardzo wdzięczna:)
    Kłopot mam taki:jedynego fenixa majestatycznego jakiego znalazłam to piękna palma z allegro…za 475 zł…Koszmar jakiś.
    Co do palmy, to ja mam dość duże mieszkanie 85m no i duże nowe okna.Więc miejscie będzie miała i widno.A latem sterlicje i fenixa dam na balkon.A gdyby się nadmiernie rozrósł to go lekko podetnę i może się rozkrzewi:).I będę miała dwie.
    Aha, w Leroyu widziałam palmy takie jak: kancja,karyota i daktylowiec.Wszystkie w przystępnych cenach.Tylko ten majestatyczny jest taki powalajacy.Szkoda,że tak dla oka jak dla kieszeni…Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.
    Madzia

    • zojalitwin said

      Palma ta nigdy się nie rozkrzewi i przycięta raczej zginie. Niestety to egzotyczna roślina jak na nasz kraj. Proszę jeszcze sprawdzić na eBaju.

  2. Madzia said

    Przepraszam za brak wiedzy.Nie wiedziałam, że palm sie nie podcina:)
    Madzia

    • Anonim said

      Podcina. Ale tego typu palma ma w środku w pniu młode liście (takie zalążki), które cięciem zniszczysz.

  3. kbarteczek said

    Pani Zoju czy palmę Areka (CHRYSALIDOCARPUS LUTESCENS) można pielęgnować tak samo jak opisaną przez Panią Archontophoenix cunninghamiana? Gdzieś wyczytałam o użyciu keramzyty w podstawce palm w celu utrzymania wilgoci, czy Pani myśli, że to dobry pomysł?

    • zojalitwin said

      Prawie wszystkie palmy można pielęgnować tak samo. Z keramzytem jest tak, że bierze się znacznie większą podstawkę niż potrzeba. Na nią dnem do góry stawia się mniejszą podstawkę na nią stawia się kwiatka. Przestrzeń w dużej podstawce wypełnia się kamykami, kolorowymi szklanymi kulkami i wszystkim innym co może zdobić a co zwiększa powierzchnię parowania. Nalewa się wody do tego, która swobodnie paruje z mokrych kamyków zasilając powietrze wokół rośliny w wilgoć. Kiedy pojawi się kamień można wrzucić do garnka z wodą z octem zagotować wypłukać i znów mamy piękne.

  4. Madzia said

    Witam serdecznie Pani Zoju!
    Składam życzenia noworoczne.I śpieszę się pochwalić!Kupiłam,kupiłam taką palmę!Archontophoenix alexandriana!!!Jestem taka przeszczęśliwa!Jeszcze nie przesadzałam.Zajmę się tym w weekend.Kupiłam ją w kwiaciarni za 40 zł.Ma około 50-70cm wysokości i jest w małej doniczce.Pozdrawiam serdecznie.
    Madzia:-)))

Dodaj komentarz