Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Pierwiosnek Allioniego

Posted by zojalitwin w dniu 23.03. 2014

©

Primula allionii

Primula allionii

Odmiana ´Crusader´. Ta roślina ma już wiele lat

Opis

Rodzina: Primulaceae

Ten pierwiosnek jest najłatwiej kupić na wyspach. Dla pracujących tam i przyjeżdżających na święta może być dodatkowym prezentem dla pań czekających w kraju.

inna hybrydaTo mała roślinka z zimozielonymi liśćmi. Raczej trudno będzie kupić gatunek. Najczęściej dostępne są hybrydy. Hybryda to mieszaniec międzygatunkowy. Zarejestrowanych jest około 80 hybryd. Nie wszystkie są popularne. Na tej stronie można obejrzeć większość popularnych hybryd tego gatunku

http://www.americanprimrosesociety.org/gallery/primula-allionii-and-hybrids

środowiskoTrzeba jednak zaznaczyć że jest to gatunek, który wykazuje dużą zmienność i jeśli uda się dostać nasiona gatunku to wiele roślinek będzie się różniło od siebie.

Występowanie

Jest to górski gatunek, występujący na niewielkim obszarze we Francji i północnej części Włoch. Siedliskiem są nagie, wapienne skały. Najczęściej rośnie na dużych pochyłościach, lub wręcz w pionowych szczelinach skalnych. Spotkamy go na wysokości 700 – 1900m npm.

Wysokość

Primula allioniiDo 10 cm wysokości i do 20 cm szerokości po wielu latach.

Termin kwitnienia

Kwitnie bardzo wcześnie, najczęściej marzec do końca kwietnia. Nie należy być zdziwionym jeśli w chłodnych pomieszczeniach i w czasie jasnych zim zakwitnie wcześniej.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kolor różowy z lekkim karminowym odcieniem, hybrydy od białego przez blady róż, karmin po jasno liliowy.

Stanowisko

Roślinie powinniśmy zapewnić jak najwięcej światła i w miarę chłodno. Można go uprawiać na południowych parapetach lecz z dala od kaloryfera. Od wiosny na balkon.

Wymagania i pielęgnacja

Z uwagi na termin kwitnienia i konieczność ochrony przed opadami w zimie praktycznie nie nadaje się do uprawy w naszych ogrodach. Można by się było pokusić, ale będzie konieczne wymieszanie ziemi pół na pół z wapiennym żwirem i to na znaczną głębokość. Na zimę będzie konieczne zabezpieczenie przed opadami. Dlatego nawet w gruncie sadzi się te rośliny do doniczek bez dna wówczas dostają martwe liściewody tylko tyle ile wyniknie z podsiąkania. Tak postąpić można z już sporą roślinką bowiem jej rozmiary są niewielkie i specjalnie nie będzie się rzucać w oczy.

Pozostańmy więc przy uprawie parapetowej. Fachowcy uprawiają ją bezpośrednio w miękkiej skale czyli w tufie. U nas nie tak łatwym do dostania. Można jednak uprawiać w kupnej ziemi do kwiatów lecz trzeba ją doprowadzić do odczynu obojętnego. Na pięciolitrowy worek ziemi dajemy kopiastą łyżkę zmielonej kredy następnie mieszamy pół na pół z drobnym żwirkiem. Na dno doniczki obowiązkowy drenaż. Najlepsza byłaby ziemia zawierająca nawóz o spowolnionym działaniu.

Siewki sadzimy do jak najmniejszej doniczki lecz każdą osobno, bowiem ich wygląd później będzie się różnił. Ponieważ roślinka rośnie powoli więc przesadzamy ją usuwaniedopiero wówczas jak liście zajmą całą doniczkę. Przesadzanie wykonujemy po zakończeniu kwitnienia.

Jeśli zapewnimy roślinie wspomniane warunki jest łatwą w uprawie i kwitnie wówczas kiedy marzymy już o czymś kwitnącym. Ważnym jest by przy uprawie w doniczce usuwać stare, martwe liście. Najlepiej wykonać to pęsetą.

Mrozoodporność

Jest rośliną mrozoodporną w naszych warunkach, lecz mało kto decyduje się na uprawę tej roślinki w ogrodzie.

Rozmnażanie

Gatunek łatwo rozmnaża się z nasion. Zbiera się je jak tylko są dojrzałe lub nawet później, a wysiewa zaraz po zbiorze lub zimą, czyli tak jak większość nasion bylin, w styczniu. Siewki rosną dość szybko, każda roślina może być inna. To jest właśnie najciekawsze, efekty mogą być bardzo ciekawe. W ten sposób pozyskuje się też najzdrowsze rośliny. Podłoże do wysiewu – takie jak wszystkie rośliny skalne- bardzo przepuszczalne. Kwitną po około 2-3 latach od wysiewu.

Choroby i szkodniki

Usuwanie martwych liści i kwiatów pomaga utrzymać porządny wygląd i zabezpiecza przed szarą pleśnią, która jest zabójcza dla tak małych roślin.

Uwagi

Nazwę rodzaju ”Primula” utworzono od łacińskiego słowa ‚primus’ = pierwszy, główny. Jest to odniesienie do wczesności kwitnienia na wiosnę. Stąd także krajowa nazwa pierwiosnek.

Nazwa gatunku ”Allionii” została utworzona od nazwiska turyńskiego botanika i kwiaciarza Carlo Allioni żyjącego w latach 1728-1804 r.

Aobiekt
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Środowisko – http://www.biologie.uni-ulm.de/fgag/Bilder/Primula/pages/Primula allionii 002.htm

Usuwanie – http://www.srgc.org.uk/logs/logdir/2010Apr011270112980Log_7_of_2010.pdf

Martwe liście – http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=2257

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: