Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Cyrtanthus

Posted by zojalitwin w dniu 10.05. 2013

©

©Cyrtanthus obliquus

Cyrtanthus obliquusOpis

Rodzina: Amaryllidaceae

Do tego samego rodzaju należy bardziej popularna w naszym kraju walota.

Roślina ma bardzo dużą(do 12 cm średnicy), mięsistą cebulę, z której wyrastają szarozielone, skręcone w kształt spirali liście. Z doświadczeń wynika, że im gorętsze i suchsze miejscówki, tym krótsze i bardziej skręcone stają się liście. Na pędzie mamy kwiatostan złożony z 6 do 12 kwiatków. Kwiaty są dość duże, zwisające, do 7 cm długości. Mają kształt rurki rozszerzającej się ku końcowi. Owocem jest otwierająca się wzdłuż szwów torebka. Nasiona są ”papierowe” i czarne.

Występowanie

Gatunek pochodzi jak większość ciekawych roślin z RPA, gdzie rośnie zarówno na suchych i skalistych miejscach jak i na łąkach oraz pod krzewiastymi zaroślami. Jest to ziemia powstała z piaskowca (lekko kwaśna) więc ma doskonałą przepuszczalność.

Wysokość

Około 60 cm.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach zaczyna kwitnąć orientacyjnie około końca maja początku czerwca. Niestety cebulakwitnienie nie trwa długo.

Kolor kwiatu

Od czerwonego do pomarańczowego z zielonkawym akcentem na końcu, rzadziej zdarzają się żółto-brązowe kwiaty.

Stanowisko

U nas wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Cebule powinny być sadzone w doniczkach stosunkowo wąskich lecz wysokich, w dobrze przepuszczalną, lecz zawierającą dużo próchnicy mieszankę. Sadzimy tak jak hippeastrum, czyli co najmniej dwie trzecie cebuli nad ziemią. Przez cały sezon podlewamy jak 2-3 cm wierzchniej warstwy przeschnie. Jak przy większości cebulowych potrzebne jest dokarmianie, by cebula która wyeksploatowała się podczas kwitnienia odbudowała zapasy i nieco przyrosła. Generalną zasadą jest, iż wszystkie rośliny cebulowe podlewamy nawozem o zwiększonej ilości potasu i mniejszej dawce azotu. Ja do tego celu używam nawozu do pelargonii lub surfinii. Mają one w swym składzie łatwiej dostępne chelatowe związki żelaza i magnezu.

siewkaPonieważ roślina ma wyraźnie zdefiniowany okres spoczynku przypadający na okres letniej suszy(u nas jest to zima) więc z cebulą postępujemy podobnie jak z cebulami hippeastrum. Rośliny mogą nie wykazywać chęci do spoczynku więc nie należy je do tego zmuszać. Wówczas przez zimę oszczędniej podlewamy.

Z uwagi na bardzo rozbudowane korzenie cebulę przechować w tym samym pojemniku tylko wiosną postarać się o woreczek dobrego kompostu. Zdjąć jak najwięcej wierzchniej ziemi i zastąpić ją kompostem. Co dwa lata trzeba jednak cebulę z korzeniami wyjąć. Sucha ziemia łatwo się osypie i posadzić do nowej. Na razie trudno dostać doniczki wysokie i wąskie. Jeśli kiedyś kupiliśmy w takiej hippeastrum to mamy jak znalazł, inaczej posłużyć się mniejszymi doniczkami do palm.

Mrozoodporność

Żadna.

Rozmnażanie

Najpopularniejszy sposób rozmnażania to cebulki przybyszowe, które powstają od czasu do czasu. Takie cebulki można uzyskać nacinając piętkę cebuli, ale ten sposób rozmnażania polecam wprawnym ogrodnikom.

Można rozmnożyć przez wysiew nasion. Ma to jednak jedną poważną wadę. Rośliny z nasion rozwijają się bardzo powoli i zanim cebula dorośnie do takiej wielkości by wydać kwiat może upłynąć i 10 lat. Jeśli jednak już się zdecydujemy, nasiona najpierw moczymy w ciągle letniej wodzie przez dobę. Do liściewysiewów używamy dość głębokich pojemników z uwagi na korzenie siewek. Nasiona tylko lekko przykrywamy. Ważna jest temperatura, która powinna wynosić 20-25 0C. W takiej temperaturze siewki kiełkują w ciągu 2-4 tygodni. Wysiewy utrzymujemy w półcieniu. Siewki źle znoszą pełne słońce.

Choroby i szkodniki

Proszę zapoznać się z chorobami i szkodnikami w poście o hippeastrum. Tu występują te same z wyjątkiem czerwonej plamistości.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Cyrtanthus” pochodzi od dwóch greckich słów  ‚kyrtos’ = pleciony z wikliny kosz na ryby i ‚anthos’ = kwiat. Kosz na ryby był wąski długi i odkrywcy kwiatu skojarzył się z długim rurkowatym kwiatem. Nazwa gatunkowa ”obliquus” = skośne, ukośne lub w bok i odnosi się do sposobu skręcania się liści.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://www.plantzafrica.com/plantcd/cyrtanobliq.htm

Cebula – http://www.tipwell.net/?pid=27387044

Cyrtanthus obliquus – http://www.flickr.com/photos/amarguy/3705453128/

Reklamy

Komentarzy 11 to “Cyrtanthus”

 1. Marcin said

  A gdzie można zdobyć cebulkę tej pięknej roślinki?

 2. Lucjan said

  Witam serdecznie.
  Pani Zoju, czy mogę przesłać do Pani zdjęcia rośliny którą posiadam od jakiegoś czasu, a o której nic nie wiem. Nie udało mi się nic na jej temat znaleźć w zasobach internetu i dla tego kieruje prośbę do Pani o pomoc w odnalezieniu nazwy tej rośliny. Jest Pani dla mnie niewątpliwie autorytetem, bo dzięki tej stronie uratowałem trzy grubosze.
  Z góry dziękuje.

  Pozdrawiam,
  Lucjan Moj

 3. Lucjan said

  Poniżej przesyłam link i ogólną charakterystykę wspomnianej rośliny :
  Wysokość od ziemi ok 70cm ( na zdjęciach)
  Szerokość 70-90cm ( w jednym kierunku )
  Wielkość liści 2-6cm ( tylko jeden liść na całą roślinę – na zdjęciu P1130573.JPG – ma długość 10cm) Kształt liści jest „klasyczny” , liście są cienkie , góra liścia jest pół błyszcząca dół jest matowy. Tak roślina wyglądała w momencie przejęcia.
  Obecnie po10 miesiącach wygląda trochę inaczej. Mocno ja przyjaciołom, we wrześniu (¾ całej rośliny) i w lutym. Wszystkie liście są tej samej wielkości i tego samego koloru, bez żadnych przebarwień. Obecnie długość liścia to 9-12cm. Jest wrażliwa na brak wody.

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f50fec1e5ee57cf6.html

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc i z góry dziękuje.
  Lucjan Moj

  • zojalitwin said

   Mnie to wygląda na różę chińską czyli Hibiskus rosa sinensis. Proszę w necie wybrać zdjęcie liścia i sprawdzić. Przy czym jego kształt czyli stosunek długości do szerokości może się różnić bo to cecha odmiany. Do rozpoznania wybrać raczej stary liść czyli w pełni wyrośnięty ponieważ młode liście mają prawo się różnić od dorosłych na tyle by wprowadzić w błąd. Faktura liścia czyli tzw. głębokość unerwienia przez co liście wyglądają jak pofałdowane to oprócz cech odmianowych także sposób robienia zdjęcia.

 4. Lucjan said

  Witam.
  Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Trochę przeszukałem internet i faktycznie musi to być chińska róża. Pojawił już się w moim „śledztwie” wątek chińskiej róży, ale szybko zaprzestałem poszukiwań bo moja roślina nie ma kwiatów, okazuje się że jest to powszechny problem. Informacje te były powiązane z plotką o szkodliwości hibiksów na zdrowie ludzkie, więc cały wątek wydał mi się nieprawdopodobny.
  Spróbuje popracować nad kwiatami mojej rośliny, ale i tak roślina jest bardzo ładna. Efektami podzielę się, ale już w części poświęconej – Chińskiej róży

 5. Lutka said

  bardzo, bardzo źle traktowałam swoją roślinkę i tak osłabła, że w tym roku tylko jeden kwiatuszek radował nasze oczy. Sądziłam, że mogę ją „eksploatować” ciągle, a ona po bardzo pięknym, kwiecistym prawie rocznym okresie zaczęła z lekka jaśnieć, marnieć i coraz mniej wypuszczać listków – czyli teraz odpoczynek!
  Dziękuję za poradę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: