Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Daubenya zeyheri

Posted by zojalitwin w dniu 18.02. 2013

©

©Daubenya zeyheri

Daubenya zeyheriOpis

Rodzina: Hyacinthaceae Roślina cebulowa. Wyrastają z niej dwa przeciwstawne liście. Są one szerokie, zielone, błyszczące i równolegle unerwione. Pomiędzy nimi wyrasta kwiatostan złożony z wielu siedzących kwiatków. Pojedynczy kwiat ma białe, lekko papierowe płatki, bardzo długie, czerwone nitki pręcików i duże pylniki. Dno kwiatu wypełniają szmaragdowe, nabrzmiałe nektarniki. Po zapyleniu powstaje z początku czerwonawa potem papierowo brązowa torebka o wielu gładkich, czarnych i błyszczących nasionach.

Występowanie

Gatunek należy do endemitów i rośnie tylko na półwyspie Saldanha w Republice Południowej Afryki. Jego siedliskiem są szczyty piaszczysto kamienistych wydm będących zimą moczone przez obfite i codzienne deszcze. Na okres letnich upałów roślina przechodzi w stan spoczynku. Na zdjęciu naturalne siedlisko rośliny.

Termin kwitnienia

W naturze kwitnie w porze deszczowej, czyli w czasie tamtejszej zimy(czerwcu, a czasami na początku lipca). U nas zależy to od ilości światła.

Kolor kwiatu

kwiat

Jeśli patrzymy z boku widzimy przede wszystkim czerwone nitki pręcików i żółte pylniki. Kiedy popatrzymy z góry dochodzi do tego szafir nektarników.

W naturzeStanowisko

Słońce i jeszcze raz słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Na naszej półkuli uprawa tej rośliny toczy się od końca lata do początku wiosny następnego roku. Zatem cebulki sadzimy około sierpnia. Sadzimy je płytko maksymalnie do 2 cm pod powierzchnią ziemi. Do kupnej ziemi do kwiatów dodajemy drobnego żwirku akwarystycznego i jeśli ktoś ma to dobrego kompostu. Wszystko w objętościowo równych ilościach. Pamiętajmy roślina rośnie w kamienisto-piaszczystej glebie i do tego jest przystosowana. Woda musi szybko odpływać, więc sama torfiasta gleba byłaby dla rośliny zabójstwem. Przez cały okres wegetacji roślina musi mieć lekko wilgotne podłoże. Nie wolno dopuścić by podłoże wyschło. Chcąc mieć duży kwiatostan musimy postarać się o nawóz pozbawiony fosforu. W sklepie takiego nie kupimy. Pozostaje internet. Wymóg ten jest podyktowany cebulkaprzystosowaniem się rośliny do gleb o niskiej zawartości fosforu. Do podlewania najlepsza byłaby deszczówka, kto nie ma używa wody przegotowanej i odstanej.

Rozmnażanie

Ponieważ cebule rzadko tworzą cebulki przybyszowe sposobem na rozmnażanie pozostaje siew nasion. By uzyskać nasiona trzeba samemu zabawić się w owada. Nasiona zbieramy gdy torebki pękają. Nasiona nie mogą być przechowywane w lodówce. Lubią ciepło. Wysiewy najlepiej przeprowadzać we wrześniu. Do wysiewów używamy podłoża takiego samego w jakie sadzimy cebule. Nasion nie przykrywamy podłożem tylko czymś o płaskim dnie dociskamy do podłoża. Zabezpieczamy przed wysychaniem i stawiamy w miejscu widnym lecz bez dostępu słońca. Proces kiełkowania trwa około 6-8 tygodni. Kiedy siewki się już pojawią najpierw otwieramy woreczek czy wieczko, ale nie zdejmujemy, robimy to po kilku dniach. W tym zamierającaczasie wystawiamy roślinę na słońce by zapewnić maksimum światła. Także podłoże utrzymujemy stale lekko wilgotne. Siewki przesadzamy najpóźniej jak się da. Daliśmy im podłoże takie jak do uprawy cebul więc mają z czego korzystać. Jeśli wytworzą małe cebulki roślinki na okres lata mogą zamierać. U części po roku, a część będzie potrzebowała 2 lat. Wówczas pozostawiamy do końca lata i pod koniec sierpnia przesadzamy do małych doniczek. Zakwitną po 3 latach.

Choroby i szkodniki

siewkiKwiaty są wrażliwe na szarą pleśń.

Uwagi

Dla nauki roślinę opisał brytyjski botanik John Lindley w 1835 roku. Nazwa rodzajowa ”Daubenya” honoruje brytyjskiego chemika, botanika i geologa Charlesa Giles Bridle Daubeny (1795 – 1867). Nazwa gatunkowa ”zeyheri” nadana dla uhonorowania autora opisowego katalogu roślin południowoafrykańskich Karla Zeyher (1799 – 1858).

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W naturze – http://redlist.sanbi.org/species.php?species=3793-12

Daubenya zeyheri – http://www.srgc.net/forum/index.php?topic=5630.15

Zamierająca – http://africanbulbs.com/Daubenya zeyheri_13-09-11_1.jpg

Siewki – http://www.srgc.org.uk/wisley/2007/221107/log.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: