Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Krynka azjatycka

Posted by zojalitwin w dniu 09.12. 2014

©

Crinum asiaticum

Crinum asiaticum

Opis

Rodzina: Amaryllidaceae

Jeśli mamy małe dzieci proszę nie kupować tej rośliny, bowiem wszystkie jej części są trujące. Raczej nie spowodują najgorszego, lecz dziecko może mieć niezłe sensacje żołądkowo-sercowe. U dorosłych sok może wywołać podrażnienia skóry.

kwiatostanCebula jest bardzo duża, w naturze może dorastać do 25 cm średnicy i 9 kg wagi. Wydaje długie nawet do 1 metra, równowąskie i ciemnozielone liście o ostrym końcu. Są one w zależności od ilości światła od 4 do 10 cm szerokości. Pęd kwiatowy pojawia się później od liści i jest zakończony kwiatostanem zwanym baldaszkiem. Może on zawierać do 50 sztuk dużych rurkowatych kwiatów o 6 stosunkowo wąskich lecz długich płatkach. Kwiaty mają długie nitki pylnikowe najczęściej w kolorze buraczkowym. Są pachnące i otwarte są krótko lecz codziennie rozwijają się kolejne kwiaty. W warunkach naturalnych pojawiają się duże(do 5 cm średnicy) okrągławe owoce, zawierające 1 nasiono o wielkości piłeczki pingpongowej. W naturze opadające nasiona kiełkują bardzo łatwo same. Ponieważ rośliny rosną nad wodą są one przystosowane do unoszenia się na wodzie aż prąd je wyrzuci na brzeg. Częściej jednak pęd się załamuje pod ciężarem i nasiona wypadają tuż przy roślinie matecznej.

Wyselekcjonowano kilka odmian:

Purple’ – o lekko karminowych kwiatach;

Variegeta’ – o pasiastych liściach

Procerum’ – o fioletowych liściach i jasno karminowych kwiatach.

Występowanie

Gatunek występuje w całej tropikalnej Azji południowo-nasionawschodniej od południowych Chin po archipelag Galapagos. Rosną wzdłuż brzegów rzek na piaszczystych wybrzeżach lub w bagnach namorzynowych.

Wysokość

Od 90 – 120 cm, a czasem więcej. Oczywiście w naturze, u nas uzyskamy coś takiego tylko w warunkach ciepłych szklarni.

owoceTermin kwitnienia

W warunkach szklarni może zakwitnąć jak tylko cebula osiągnie właściwą wielkość. Jednak z uwagi na brak światła w innym czasie kwitnie najczęściej latem.

Kolor kwiatu

Kwiaty są białe i tylko one najpiękniej pachną szczególnie w nocy.

Stanowisko

U nas rośliny te potrzebują jak najwięcej światła. Dla uprawianych wyłącznie w mieszkaniu znajdujemy miejsce jak najjaśniejsze lecz niekoniecznie słoneczne. Natomiast okazy wynoszone latem na zewnątrz kiełkujące nasionostawiamy w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Jeśli kupiliśmy kwitnącą roślinę to pozwólmy jej rosnąć w tym co jest, aż roślina zakończy kwitnienie. Poczekajmy na przeschnięcie ziemi i wyjmijmy roślinę z doniczki. Jeśli zamiast ziemi zobaczymy same korzenie należy roślinę przesadzić dając nową doniczkę o 2 cm większą od poprzedniej. Kolejne przesadzanie dopiero jak roślina bardzo się rozrośnie lecz przed oznakami zamierania z powodu braku składników pokarmowych. To crinum lepiej kwitnie w przyciasnych doniczkach.

Ziemia powinna być przepuszczalna lecz zasobna, bowiem to roślina żarłoczna. By sobie ułatwić życie kupujemy ziemię zawierającą nawozy o spowolnionym działaniu. Do tego woreczek wermikulitu lub żwirku o jak najdrobniejszym ziarnie. Na dno doniczki obowiązkowy drenaż. Ziemię mieszamy z rozluźniaczem i w to sadzimy cebulę lub przesadzamy z mniejszej doniczki. Cebulę sadzimy tak by tylko sam szczyt szyjki wystawał tuż ponad powierzchnię ziemi.

białe liścieJeśli nasza ziemia ma nawóz o spowolnionym działaniu to mamy spokój na około 3-4 miesiące. Przy nawozach standardowych po miesiącu rozpoczynamy nawożenie. Używamy nawozów do roślin kwitnących, a raz w miesiącu dajemy dawkę nawozów do roślin zielonych. Podlewanie prowadzimy metodą raz a dobrze. Przed następnym podlewaniem wierzchnia 4 centymetrowa warstwa powinna przeschnąć. W necie można przeczytać i zobaczyć rosnące rośliny na brzegach lub nawet w samej wodzie. Pamiętajmy jednak o temperaturze i ilości światła. W warunkach doniczkowych nadmiar wody będzie prowadził do zagniwania dość grubych i mięsistych korzeni.

Jeśli w czasie kwitnienia prowadziliśmy zapylanie to proszę się nie martwić kiedy rosnące owoce będą na tyle ciężkie iż spowodują wyłożenie się pędu. U tej rośliny to normalne. Jest to jedno z przystosowań by zapewnić nasionom w miarę dobre miejsce, a płynąca woda nie spłukała nasion w nurt rzeki. Pamiętajmy także, że wiązanie nasion to bardzo energochłonny proces i systematycznie dokarmiajmy roślinę.

Rozmnażanie

w naturzeNasiona crinum kiełkują łatwo jeśli są świeże. Mimo, że nasiona są bardzo duże nie przykrywamy ich. Pojemnik z wysianymi nasionami wstawiamy do zamykanego woreczka by miały jak największa wilgotność i stawiamy na ciepłym parapecie. Do miesiąca powinny skiełkować. Wówczas można je lekko przysypać. Kto ma miejsce może od razu powciskać w małe doniczki pojedynczo lub zrobić to w pięciolitrowej butelce od której odcięto tylko górę. Korzenie są dość długie i grube. Niektóre nasiona mają tendencję do wypuszczania liści zupełnie białych, pozbawionych chlorofilu. Takie siewki oczywiście zamrą.

Cebulki przybyszowe oddzielamy od cebuli matecznej tylko w czasie przesadzania. Musimy zwrócić uwagę w czasie oddzielania by miały one swoją piętkę z korzonkami. Bez tego cebulkę można wyrzucić.

Roślina jest żarłokiem więc więc można dokarmiać siewki.

Choroby i szkodniki

Raczej nie spotkamy się z chorobami czy szkodnikami na tej roślinie.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Crinum” pochodzi od greckiego wyrazu ‘krinon’ = biała lilia. Odniesienie do białych lub białawych kwiatów, które wytwarza większość gatunków

Nazwa gatunku to odniesienie do nazwy kontynentu, z którego pochodzi ten gatunek.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kiełkujące nasiono – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/120227/

‘Variegatum’ – http://www.glasshouseworks.com/crinum-asiaticum-variegatum

W naturze – http://natureproducts.net/Forest_Products/Ornamentals/crinum.html

Białe liście – http://gardendrum.com/2012/04/17/propagating-crinum-bulbils/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: