Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Weltheimia

Posted by zojalitwin w dniu 24.04. 2014

©

Veltheimia bracteata

Veltheimia bracteata

Opis

Rodzina: Asparagaceae

Synonim: Veltheimia viridifolia

W naturze występują dwa gatunki. Drugim gatunkiem jest V. capensis. W uprawie wiele mieszańców tych dwóch gatunków.

cebulaJest to roślina cebulowa o dość szybkim tempie wzrostu. Ma szerokie, lśniące liście zebrane w przyziemną rozetę. Dodatkowego uroku dodaje falistość brzegów liści. Ze środka rozety wyrasta pęd kwiatowy zakończony kwiatostanem złożonym z wąsko rurkowatych kwiatków. Kwiatostan jest zbliżony swym wyglądem do bardziej znanej trytomy. W naturze kwiaty są zapylane przez ptaki, w wyniku czego pojawiają się trójżebrowe torebki jasnego koloru zawierające prawie czarne nasiona o gruszkowatym kształcie. My musimy sami zabawić się w ptaki i zapylić kwiatki by otrzymać nasiona, przy czym warto to robić jeśli uprawiamy gatunek.

Występowanie

Naturalnie występuje w zachodniej części RPA. Siedliskiem są widne lasy i zarośla.

Wysokość

Około 60 cm ma pęd kwiatowy.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach kwitnie w zimie. Czasem razem z owocehippeastrum, tylko nasz gatunek by zakwitł musi wytworzyć rozetę liści.

Kolor kwiatu

Blado różowy, różowy lub ciemno różowy. Czubki kwiaty są czasem zielone lub z zielonymi plamkami. Mieszańce mają szerszy zakres kolorów.

Stanowisko

Uprawiając w mieszkaniu zimę powinny spędzić na bardzo widnych parapetach do czasu kwitnięcia. Po kwitnieniu stawiamy w widnym miejscu lecz bez dostępu bezpośredniego słońca. Wynosząc na zewnątrz postawmy w półcieniu, a przynajmniej chrońmy przed mocnym południowym słońcem. Liście są podatne na nasionarozrywanie przez mocniejszy wiatr.

Wymagania i pielęgnacja

W naszej strefie geograficznej jest to roślina do uprawy w doniczkach. Uprawa w dużej mierze przypomina uprawę hippeastrum, jednak cebula veltheimii jest bardziej narażona na gnicie. Jeśli nie mamy możliwości użycia kompostu i musimy bazować na kupnej ziemi do kwiatów, warto kupić ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu i woreczek drobnego wermikulitu lub najdrobniejszego żwirku w pojemnikuakwarystycznego. Przygotowując podłoże na dwie garście ziemi dajemy jedną garść rozluźniacza. Na spód doniczki obowiązkowy drenaż. Cebulę sadzimy pod koniec sierpnia lub na początku września, zagłębiając tylko 1/3 jej wysokości w podłożu. Kto ma taką możliwość warto dać większy pojemnik i posadzić razem kilka cebul. Pojemnik powinien pozwolić na 2-3 letnią uprawę. Obsadzoną doniczkę stawiamy w chłodnym miejscu do czasu pojawienia się pierwszych oznak wzrostu. W tym czasie wody dajemy ultra niewiele. Dopiero wraz z pojawieniem się zaczątków liści zaczynamy podlewanie metodą raz a dobrze. Kolejne dopiero po przeschnięciu 3-4 cm(lub więcej jeśli jest to duży pojemnik) wierzchniej warstwy. Od końca okresu kwitnienia zaczynamy zasilać nawozem uniwersalnym i stawiamy w półcieniu by jak najdłużej utrzymać liście. Kiedy liście zaczną zamierać ograniczamy podlewanie do jego całkowitego zaprzestania wraz z zanikiem liści. Podlewanie wznawiamy dopiero kiedy pojawi się nowy wzrost. W drugim roku roślinę zasilamy, na zmianę nawozem uniwersalnym i nawozem do roślin kwitnących. Po kwitnieniu tylko nawozem uniwersalnym. Dajemy 1/2 dawki w odstępach tygodniowych.

Mrozoodporność

Temperatura nie powinna spadać poniżej 12 0C.

Rozmnażanie

Gatunek łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion. Najlepiej jeśli wysiewy zostaną poddane normalnym wahaniom temperatur między dniem a nocą. Wysiew powinien być płytki. Kwitnące cebule otrzymamy po 3-4 latach.

Rozmnażanie przez cebulki przybyszowe.

Dla posiadaczy mieszańców dobrą wiadomością jest możliwość rozmnażania roślin przez sadzonki liściowe. Robimy to podobnie jak u skrętnika.

Choroby i szkodniki

Cebule łatwo gniją , więc przelanie jest największym z problemów.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Veltheimia” upamiętnia niemieckiego patrona botaniki Augusta Ferdinanda Graf von Veltheim żyjącego w latach 1741 – 1801.

Nazwa gatunku ”bracteata” pochodzi od łacińskiego słowa ‘bracteatus’ = z wypustkami, co w biologicznej łacinie oznacza mający przylistki.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Cebula, owoce, nasiona – http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Veltheimia

Veltheimia bracteata – https://www.flickr.com/photos/32837203@N08/7004441267/

W pojemniku – http://glamorosi.blogspot.com/2012/03/philadelphia-international-flower-show.html

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: