Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Kroton pstry

Posted by zojalitwin w dniu 21.12. 2010

©

Codiacum variegatum

 

Opis

Rodzina: Euphorbiaceae – wilczomleczowate.

W uprawie znajduje się wiele form i odmian o liściach różniących się kształtem, wielkością, zabarwieniem. Wynika to z dużej niestabilności genetycznej gatunku. Liście są efektowne, wielobarwne w różnych odcieniach żółci, brązu, różu, czerwieni i bieli. Z uwagi na wysokie wymagania w stosunku do temperatury i wilgotności ich uprawa w mieszkaniu jest niezwykle trudna i najczęściej kończy się zimą, kiedy roślina zrzuci prawie wszystkie liście. W naturze jest to wiecznie zielony krzew z dużymi, skórzastymi liśćmi o długości od 5 do 30 cm długości i 0,5-8 cm szerokości. Jest to roślina jednopienna, ale rozdzielnopłciowa. A mówiąc po ludzku na jednej roślinie występują osobno kwiaty męskie i osobno kwiaty żeńskie. Jak wszystkie gatunki z tej rodziny po zranieniu wydzielają mleczny sok. Jest on substancją drażniącą dla skóry. Zjedzony może wywołać bardzo poważne zatrucie. W medycynie jest wykorzystywany przy leczeniu wrzodów żołądka.

Roślina znana jest także z łatwości z jaką mutuje. Często zatem na roślinie pojawiają się odgałęzienia zupełnie inne niż reszta rośliny. Czasem taki inny pęd wybija z korzenia. Taka część rośliny oddzielona i ukorzeniona nazywa się w ogrodnictwie ‚sportem’.

Występowanie

Gatunek występuje w południowych Indiach , Sri Lance , Indonezji , Malezji i na wyspach zachodniej części Oceanu Spokojnego, tworząc zarośla na skraju lasów. Do Europy został sprowadzony w XIX wieku

Wysokość

W naturze rosnące do 3 m wysokości. W uprawie doniczkowej w super sprzyjających warunkach osiąga niewiele powyżej metr wysokości.

Stanowisko

Dobrze oświet­lone, ale światłem rozproszonym. Można go postawić nawet w pobliżu południowego okna, ale metr za firanką. Na brak światła zareaguje zwiększającym się udziałem koloru zielonego na liściach. Posiadacze szklarni mogący zapewnić bardzo wysoką wilgotność mogą go postawić nawet w słabo cieniowanym miejscu.

Wymagania

Pierwsze i podstawowe – robimy wszystko co się da by utrzymać wysoką wilgotność powietrza i w miarę stałą temperaturę wynoszącą latem około 20-25°C. Jak jest to ważne zaświadczyć może fakt, że wystarczy jedna chłodna noc i już można się spodziewać reakcji rośliny. Zimą w granicach 15-18°C. Jeśli w tym czasie przy braku światła jakie wówczas występuje temperatura będzie wyższa to znów polecą liście. Przez cały sezon wegetacyjny utrzymujemy podłoże w stanie lekko wilgotnym. Nie możemy jednak rośliny zalać dlatego usuwamy każdą ilość wody jaka wycieknie na podstawkę. Jest rośliną o sporych potrzebach pokarmowych dlatego powinniśmy nawozić co drugie podlewanie. Z uwagi na kolorowość liści używamy nawozu o zwiększonej dawce potasu. Składnik ten wspomaga ładniejsze wybarwianie się liści. Większe ilości potasu zawierają nawozy do roślin kwitnących oraz do pomidorów. Pod koniec września zaprzestajemy nawożenia. Jeśli przez zimę udało się nam utrzymać roślinę to wiosną sprawdzamy stan korzeni. Pamiętać należy, że krotony lubią ciasne doniczki. Przesadzamy zatem tylko wówczas gdy nie ma już innego wyjścia. Jako podłoże użyjmy dobrej ziemi do kwiatów wzbogaconej o sporą ilość wermikulitu.

Rozmnażanie

Najczęściej pod koniec zimy mamy dość wysoki goły pęd i pęczek liści na szczycie. Jeśli mamy podgrzewaną mnożarkę to z tego szczytowego fragmentu możemy zrobić sadzonkę. W innym wypadku lepszym rozwiązaniem jest zrobienie odkładu powietrznego. Jak to zrobić opisałam w Poradniku ogrodnika na tym blogu. Dodam jedynie, że uszkodzenia pędu dokonujemy możliwie wysoko, tak by po odcięciu ukorzenionego czubka mieć liście na nowej roślinie od samego dołu. Dla informacji należy dodać,że na pozostałych po cięciu resztówkach pędów znów wybiją liście z oczek śpiących

Można próbować rozmnażać z kupowanych nasion lecz jest to loteria bo nikt nie wie jak będzie wyglądać roślina. Ponieważ większość odmian jest mieszańcowego pochodzenia lub są to tzw. sporty więc rośliny uzyskane z ich nasion nie powtarzają cech rośliny macierzystej.

Choroby i szkodniki

Roślina na choroby raczej odporna. Może być atakowana przez przędziorka, tarczniki i wełnowce.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron

Liście – http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/51,72157,1437742.html?i=6

Kwiatostany – http://toptropicals.com/catalog/uid/CODIAEUM_VARIEGATUM.htm

Po cieciu – http://www.jaycjayc.com/codiaeum-variegatum-cultivars-croton/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Kroton pstry”

  1. Anonim said

    Oj tam, oj tam… Może nie jest najpiękniejsze, ale… Całkiem dobrze rośnie „w zakładzie pracy”. Nikt nie zamgławia, nie dba o regularne podlewanie…. Dbamy na zasadzie „jak się komu przypomni”;) A mamy niezły krzew…. Fakt, że zdjęcia na ścianach zimą lekko się marszczą… Jednak pozostałe wymagania:/ Strach się bać! Bibliotekarki z K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: