Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Starzec Rowleya

Posted by zojalitwin w dniu 05.02. 2011

©

©Senecio rowleyanus

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Sukulent ten przekształcił swoje liście w małe kuleczki z zaznaczonym szpicem. By do wnętrza kuleczki dostawało się światło potrzebne przecież w procesie fotosyntezy każda kuleczka ma małe podłużne okienko w postaci prawie przezroczystej tkanki. W tych właśnie kuleczkach roślina gromadzi wodę. Poszczególne kuleczki przyczepione do cienkich i wiotkich pędów wyglądają jak sznurki z nanizanymi paciorkami. I w tym niecodziennym wyglądzie prawie cała uroda rośliny. Inną częścią tej urody są kwiaty i owocostany, te ostatnie po przekwitnięciu kwiatu  wypełnione białą watowatą tkanką sprawiają wrażenie fryzury starca. Po łacinie ‚senecio’ to starzec.

Występowanie

Południowo-zachodnia część Afryki.

Wysokość

Długość pędu przeciętnie sięga 90 – 100 cm

Termin kwitnienia

Koniec zimy początek wiosny.

Kolor kwiatu

Biały z brązowymi wystającymi pręcikami.

Stanowisko

W naturze rośnie w dość niegościnnym obszarze narażonym latem na palące słońce. Dlatego i od nas będzie wymagała bardzo jasnego stanowiska. Zimą dobrym dla niej miejscem będzie południowe okno. Latem jeśli nie wynosimy na zewnątrz gdzie powiew wiatru łagodzi temperaturę raczej okno zachodnie lub południowo-zachodnie. Jeśli mamy tylko południową wystawę na lato powieśmy bezpośrednio za firanką. Roślina sama nam powie czy ma optymalne stanowisko. Jeśli kulki są dorodne i gęsto osadzone na pędzie to znaczy, że wszystko w porządku. Wydłużanie się międzywęźli i drobnienie kulek to znak, że musimy przenieść roślinę w jaśniejsze stanowisko.

Wymagania

Ziemie afrykańskie są z natury bogate w składniki tylko brak stałego uwodnienia powoduje, że rośliny muszą walczyć o przetrwanie. Na poparcie tej tezy wystarczy oglądnąć formy życia w oazach gdzie woda jest stale. Piszę o tym dlatego, że pokutuje pogląd, jakoby pod sukulenty można dać byle co, a tak nie jest. Ziemia powinna być przynajmniej przeciętnie zasobna, ale bardzo przepuszczalna. Dlatego nawet ziemię do kaktusów należy z jednej strony wzbogacić o sporą dawkę substancji organicznej i tu najlepiej by się sprawdzała przynajmniej dwuletnia ziemia kompostowa. Jeśli tego nie mamy to w najgorszym razie garść odkwaszonego torfu. Po wymieszaniu całość mieszanki powtórnie dokładnie mieszamy a 1/3 objętości wermikulitu lub drobnego żwiru akwarystycznego. Może to być żwir marmurowy bo roślina woli gleby zbliżone do obojętnych.

Podlewanie przez cały sezon jak wszystkie sukulenty liściowe. Ziemia w doniczce musi delikatnie przeschnąć. Piszę delikatnie bo nie możemy dopuścić by w doniczce był pieprz. Po upływie 6 tygodni od zmiany ziemi zaczynamy nawożenie. Roślinie wystarczy co 2 tygodnie i to połową dawki. Używajmy nawozu o jak najbardziej zrównoważonym składzie. Nadmiar azotu nie jest roślinie potrzebny więc nawóz do roślin zielonych nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zimą dobrze by było umieścić roślinę w jak najwidniejszym miejscu, ale w temperaturze 13 – 16 0C. W tym czasie ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum. Tylko tak pielęgnowane rośliny mają szansę zakwitnąć. Jak wygląda kwitnący okaz można obejrzeć klikając na link http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/32944/

Rozmnażanie

W naszych warunkach jedynie dostępnym jest ukorzenianie fragmentów pędu. Starajmy się ukorzeniać w małych i raczej płaskich doniczkach. Na doniczkę o średnicy 9 cm trzeba dwa 10 cm odcinki pędu. Można jeden, ale w doniczce pozostanie dużo wolnego miejsca. Odcinek taki po obsuszeniu rany okręcamy ślimaczkiem i lekko dociskamy do podłoża. Dobrze by było go jednak przyszpilić choćby odgiętym spinaczem. Dość szybko w węzłach pojawią się korzenie.  Nowe pędy dopóty zakręcany po powierzchni doniczki dopóki nie wypełnią jej szczelnie. Dopiero potem pozwalamy im spływać. Tylko w ten sposób postępując można uzyskać roślinę przynajmniej zbliżoną jakościowo do tej na zdjęciu – http://kobekachoen.blog40.fc2.com/blog-entry-143.html

 

Choroby i szkodniki

Rzadko atakowane przez cokolwiek. Czasem wystawione na zewnątrz mogą pojawić się mączniaki i mączlik,  ale i tak raczej sporadycznie.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W doniczce – http://www.plantstogrow.com/zPlantsDisplay.asp?plantID=1036

kwiat – http://auscactiforum.bigforumpro.com/t939-senecio-rowleyanus

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: