Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Szczawik trójkątny

Posted by zojalitwin w dniu 04.05. 2011

©

Oxalis triangularis

Opis

Rodzina: Oxalidaceae – szczawikowate

Organem spichrzowym jest łuskowate, dość kruche kłącze o średnicy około 1 cm i długości do 4 cm i lekko różowawym kolorze. W trakcie sezonu wegetacyjnego u podstawy kłącza tworzą się zgrubiałe korzenie spichrzowe, których zadanie sprowadza się do magazynowania wody i substancji odżywczych. Jest to przystosowanie szczawika do okresowego braku wody. Zjawisko jest uwarunkowane genetycznie i będzie występować niezależnie od tego czy podlewamy systematycznie czy nie. Z pod łusek jednego nawet małego kłącza wyrasta z reguły 4 liście, osadzone na długich ogonkach. Liście trójdzielne zielone lub fioletowe z jaśniejszym rysunkiem na blaszkach liściowych. Ponieważ często zamiast trzech mamy cztery listki, a sam kształt listków przypomina liść koniczyny dlatego popularną nazwą jest koniczynka szczęścia. Liście na noc się „zamykają” jak parasol. Ten ruch jest wynikiem zmiany turgoru w komórkach u podstawy każdego pojedynczego listka. W przypadku szczawika chodzi o zmniejszenie parowania przez liście. Świetny filmik jest pod linkiem http://en.wikipedia.org/wiki/File:Oxalis_Triangularis_Photonasty_Timelapse.ogg

Również pęd kwiatowy wyrasta bezpośrednio z kłącza. Kwiaty, z pięcioma działkami okwiatu, z zielonkawożółtą gardzielą, średnicy ok. 1 cm, zebrane są w luźne wierzchotki składające się po 3-7 kwiatów. Kwiatuszki otwarte są ranem i około południa zaczynają się zamykać. Szczawikowi przypisuje się zdolność do korzystnej jonizacji powietrza – na tym się nie znam lecz wiem, że wiele osób takimi własnościami kwiatów się interesuje.

W naszym kraju oprócz gatunku najłatwiej jest dostać następujące odmiany:

‚Karo Silver’ – liść zielony z biały rysunkiem i białymi kwiatami
• ‚Pink Paula’ – liść zielony z biały rysunkiem i różowymi kwiatami
• ‚Aga’ – liść fioletowo – czerwony z różowym rysunkiem i białymi kwiatami

Występowanie

Pierwotnym miejscem występowania była Brazylia w chwili obecnej trudno jednak stwierdzić to na pewno.

Wysokość

Przeciętnie 20 – 30 cm

Termin kwitnienia

Kwitnie dość długo bo ponad 6 miesięcy. Jeśli bulwy posadzimy w maju pierwsze kwiaty pojawią się w końcu czerwca. Uprawiając na zewnątrz praktycznie ostatnie zetnie pierwszy przymrozek.

Kolor kwiatu

Kwiaty mogą być białe, blado różowe lub różowe.

Stanowisko

Uprawiając w mieszkaniu powinniśmy zapewnić im jak najwięcej światła. Jeśli dysponujemy parapetem wschodnim to będzie to idealne stanowisko dla tej rośliny. Niestety popołudniowe słońce też może być zbyt mocne dla rośliny o fioletowych liściach. Na takim stanowisku lepiej poradzą sobie odmiany o zielonych liściach. Piękny fioletowy kolor zrobi się w najlepszym razie brązowo-fioletowy. Na niekorzyść takiego stanowiska wpływa także zbyt wysoka temperatura. Szczawik najlepiej się czuje w temperaturze około 15 – 18 0C. Zatem latem i tak ma za ciepło, a na zachodnim oknie na pewno jest dużo więcej. Nie mając innego okna trzeba się zdecydować na cieniowanie rośliny. Niekorzystne stanowisko będzie powodowało, że roślina będzie miała „zmęczony” wygląd i znacznie wcześniej rozpocznie okres spoczynku.

Wymagania

Są dwa sposoby uprawy tej rośliny. Częstszy to ciągła uprawa przez cały rok z akceptacją nieco gorszego wyglądu w okresie zimowym. Przy tym sposobie uprawy trzeba co maksimum 3 lata zapewnić roślinie spoczynek czyli pod jesień po zakończeniu kwitnienia zasuszamy roślinę. I po zaschnięciu liści doniczkę odstawiamy gdzieś w chłodne miejsce – o temperaturze 10 – 12 0C – gdzie nie będzie szpecić. W marcu wybieramy z doniczki kłącza i po rozdzieleniu sadzimy do nowej ziemi. Zaczynając kolejny sezon.

W trosce o ładny wygląd i obfite kwitnienie część właścicieli zasusza rośliny co roku jesienią.Ja jestem za tym sposobem uprawy bo bardziej odpowiada naturalnemu rytmowi rośliny.

Podczas przesadzania pod koniec zimy by szybko uzyskać ładną roślinę do doniczki o średnicy 11 – 12 cm sadzimy 3 duże kłącza układając je w różnych kierunkach. Jeśli mamy więcej kłączy to lepiej wybrać większą doniczkę i np. do doniczki o średnicy 20 cm dać 6 kłączy niż dzielić je na dwie mniejsze doniczki. Głębokość sadzenia to 1 – 1.5 cm pod powierzchnią. Pamiętajmy jednak by nie zagęszczać roślin bo ogonki liściowe będą bardzo długie co spowoduje się ich pokładanie się.

Szczawiki w naturze rosną na bardzo przepuszczalnej i organicznej glebie zatem i my musimy naszemu szczawikowi taką zapewnić. W zasadzie wystarczy zwykła ziemia do kwiatów lecz dodajmy do niej drobnej kory lub innego rozluźniacza w ilości 1/3 objętości oraz na dno warstwę drenażową. Ziemia nie zbije nam się w ciągu sezonu więc nie zalejemy rośliny. Ponieważ szczawik lubi gleby lekko kwaśne starajmy się podlewać wodą przegotowaną i odstałą, najlepiej o temperaturze pomieszczenia. W obronie przed zalaniem i pamiętając, że szczawik ma nieco wody w korzeniach spichrzowych pozwalamy wierzchniej warstwie w doniczce lekko przeschnąć. By mieć obfite kwitnienie ziemia nie powinna być zbyt bogata więc pierwsze nawożenie przeprowadzamy dopiero po 6 – 8 tygodniach od posadzenia. Nawozimy co dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Większa ilość potasu w tym nawozie oprócz wspomagania kwitnienia pozwoli nam utrzymać ładne wybarwienie liści, szczególnie u odmian o fioletowych liściach.

Szczawika tego można również uprawiać na rabatach lecz bulwy po ścięciu liści przez przymrozek przenosimy do chłodnego pomieszczenia lub przenosimy przed pierwszym przymrozkiem(jeśli jest dołowany z doniczką) i powoli zasuszamy na zimę. Szczawiki o fioletowych liściach dają doskonały efekt kolorystyczny na rabacie. Także wschodnie lub północno-zachodnie balkony zyskałyby na kolorystyce. Na obrazku w środku jest szczawik Deppiego.

Rozmnażanie

Roślina wytwarza dużo bulw przybyszowych. Takie mniejsze bulwy sadzimy do doniczek w kolejnym roku w nieco większej ilości niż wcześniej podane lecz jeszcze raz przypominam nie należy zbytnio zagęszczać. Mając dużo mniejszych bulw przybyszowych lepiej posadzić je na rabacie bo tam dorosną lepiej niż w doniczce lub posadzić do osobnej doniczki. Nie należy łączyć bulw dużych z małymi.

Choroby i szkodniki

Szczawiki nie należą do roślin szczególnie podatnych na zagrożenia. Czasem może pojawić się rdza. Zdjęcie przedstawia inny gatunek lecz objawy są takie same.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Rdza – http://www.botany.hawaii.edu/gradstud/kuo/archives/000296.html

Reklamy

Komentarzy 16 to “Szczawik trójkątny”

 1. magda said

  A mogłabym, jeśli wolno, poprosić o opis Oxalis carnosa? Z góry serdeczne Dziękuję 🙂

 2. em said

  Zakupiłam niedawno na próbę bulwki oxalis versicolor. Czy nadaje się na roślinkę pokojową? Opiekować się nim tak jak szczawikiem trójkątnym. Oraz, może to głupie pytanie, czy bulwki sadzić szpiczastym do góry czy może bokiem? Jak dużą doniczkę przeznaczyć na trzy bulwki?

  • zojalitwin said

   Wszystkie szczawiki można potraktować jak rośliny pokojowe choć wolą przejść okres spoczynku choćby tylko 2 miesięczny. Na trzy cebulki potrzebna bardzo mała doniczka. Cebulki sadzimy piętką do spodu i jedna tuż przy drugiej.

 3. Natalia said

  Witamo, hoduję szczawika od bardzo niedawna, i dziś zaywazyłam że listki z jednej bulwy zaczęły gnić, nie wiem co może to powodowac, bo pozostałe 2 są piękne i dorodne. jakieś wskazówki? byłabym bardzo wdzięczna.

  • zojalitwin said

   Listki usnąć i sprawdzić czy kwiatek nie ma zbyt mokro. Włożyć palec do ziemi najgłębiej jak się da. To najlepszy miernik. Można też wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić jaka jest ziemia od spodu.

   • Natalia said

    To znów ja, witam 🙂 Dziś rano zauważyłam na powierzchni doniczki ok. 1 centymetrowa wartwę „wody z bąbelkami”… Co to może oznaczać? Kwiatek kwitnie ładnie i trochę się martwię…

   • zojalitwin said

    Proszę wyjąć z doniczki i sprawdzić stan podłoża.

 4. natali said

  Mam pytanie jak sadzić kłącza szczawiku trójkątnego- tzn. czy tą grubszą, czy cieńszą stroną ku górze?

 5. Natali said

  Dziękuję za pomoc (dla niewtajemniczonych powiem, że to IRONIA)…

 6. boba said

  szczawik nazywa się także kwiatkiem miłości zdarza sie niestety rzadki że na końcu łodyżki kwiatowej wyrasta małe serduszko i to nie człowiek wymyślił kształt serca a natura przez 15 lat miałam szczawik w domu i tylko 5 serduszek wyrosło na początku na pewno były ale nie zauważyłam

 7. Anonim said

  Będę bardzo wdzięczny jak pani napisze o Oxalis spiralis vulcanicola .Pozdrawiam

 8. Ewa said

  Witam, Zostałam posiadaczką szczawika fioletowego, dostałam od koleżanki kilka „dorosłych” okazów, wsadziłam do doniczki z uniwersalna ziemią. Minął tydzień. Większość łodyg wygląda w tej chwili jakby gniła, czy przelałam roślinę ? 😦 Bardzo proszę o informacje co mogę zrobić z bulwami tych zgniłych roślinek, czy można je odzyskać. Tylko jeden pozostał i wygląda dobrze, pytanie tylko czy nie podzieli losu pozostałych ? Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam

  • zojalitwin said

   Ze zgniłymi nic. Proszę zadbać o tą jedna roślinę wsadzając ją do osobnej małej doniczki. Przy okazji zobaczy Pani czy ziemia na spodzie doniczki rzeczywiście jest zbyt mokra.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: